Saturday, 21 Dec 2024

Psie emocje i uczucia – zoopsychologia

Niektóre psy sprawiają niemałe problemy wychowawcze. Instynktowne zachowania to jedno, a uczucia i przeżycia to drugie, dlatego czasami okazuje się, że do gry musi dołączyć zoopsycholog. Gdy właściciel nie ma pomysłu co zrobić z niegrzecznym psem, zaczyna często krzyczeć i bić, a to zachowania bardzo niegodne bycia opiekunem zwierzaka. Jednak czasami prośby i groźby nie przynoszą rezultatów, a pies sprawia nadal kłopoty, dlatego okazuje się, że niezbędne jest zwrócenie się po profesjonalną pomoc.

W czym może pomóc zoopsycholog?

Od kilkunastu lat na świecie, a od kilku także i w naszym kraju dostępna jest bardzo ciekawa usługa, która skierowana jest do właścicieli psów i innych zwierząt. Mowa tutaj o zoopsychologii, czyli dziedzinie nauki, która łączy świat zwierząt z psychologią. Poprzez stosowanie specjalnych technik i sztuczek zoopsycholog może zniwelować u psa agresję, zmniejszyć jego strach i lęki, a także wywołać inne pożądane zachowania. Na zajęcia do zoopsychologa może z powodzeniem wybrać się właściciel czworonoga, który jest zbyt agresywny, nadpobudliwy czy też odwrotnie – przestraszony i wycofany.

Jak działa zoopsycholog?

Zajęcia z zoopsychologii polegają na pracy z psem i jego szkoleniu z wykorzystaniem elementów psychologii. W efekcie prowadzący danego psa zoopsycholog pracuje nad jego sferą emocjonalną. Czy takie działanie ma jakiś sens? Otóż tak. Psy posiadają bardzo rozwinięty umysł, a ich emocje i uczucia są bardzo głębokie. Zwierzaki te odczuwać mogą tęsknotę, zazdrość, złość czy też inne emocje. Czasami trzeba, więc lekko popracować nad pewnymi uczuciami, by naprowadzić psa na właściwą drogę.